V České republice se lysohlávky vyskytují v několika variantách. Asi tou nejrozšířenější je lysohlávka kopinatá a lysohlávka tajemná. Méně rozšířeným druhem je lysohlávka česká či moravská. I přesto, že se jedná o velmi silné halucinogeny, je obsah látek v každé houbě proměnlivý a to nejen podle druhu, ale také podle konkrétního stanoviště výskytu.
Jak poznat lysohlávku? Lysohlávka kopinatá & Lysohlávka tajemná
Jak poznat lysohlávku?
Lysohlávka kopinatá & Lysohlávka tajemná
V České republice se lysohlávky vyskytují v několika variantách. Asi tou nejrozšířenější je lysohlávka kopinatá a lysohlávka tajemná. Méně rozšířeným druhem je lysohlávka česká či moravská. I přesto, že se jedná o velmi silné halucinogeny, je obsah látek v každé houbě proměnlivý a to nejen podle druhu, ale také podle konkrétního stanoviště výskytu.
„Obsah látek, je v každé houbě proměnlivý“
Lysohlávka kopinatá
Opravdovou jedničkou ve výskytu v Evropě mezi psychedelickými houbami je lysohlávka kopinatá. Halucinogenní vlastnosti této houby jsou označovány jako středně až silně aktivní. U nás se často nerozlišuje od dalších druhů těchto hub a to i přesto, že se její vzhled v mnohém liší. V první řadě je podstatné si uvědomit, v jakou denní dobu a hlavně za jakého počasí se vydáváme lysohlávky hledat. Tyto faktory se ve velké míře odrážejí na vzhledu hledaných hub.
Jak vypadá?
Lysohlávka kopinatá má malý klobouk o šířce 2 cm, který má kuželovitý tvar, podle některých mykologů až zvonkový vzhled. V suchém počasí je její barva okrově žlutá oproti tomu ve vlhkém prostředí se projevuje tmavě kaštanovou, šedohnědou a někdy také žlutohnědou barvou.
Typický znakem v deštivých dnech je u lysohlávky kopinaté její podélné rýhování na klobouku. V mládí se snaží zakrýt své zbarvení pomocí vláknitého závoje, který je vidět zejména na okrajích klobouku. Závoj se následně rozkládá, ale co nezmizí a je jednoznačně nejtypičtějším znakem této houby, je vrchol klobouku, který je zdobený tupým špičatým hrbolem. Zespoda pod svým kloboukem skrývá lysohlávka kopinatá lupeny, které jsou úzké a velmi husté. Jejich barva přechází z bělavé do tmavohnědé. Často se objevuje vínový nádech.
V neposlední řadě nás zajímá třeň této houby, nebo také lidově řečeno „noha houby“. Má úzký válcovitý tvar s šířkou okolo dvou až tří milimetrů. Její délka je ovšem rozdílná a v některých případech může dorůst až do deseti centimetrů. Třeň je pevný, hladký ovšem často zprohýbaný s hnědou barvou.
„Houbaři se vydávají hledat lysohlávku kopinatou
nejčastěji v období od srpna do listopadu“
Kdy a Kde hledat?
Houbaři se vydávají hledat lysohlávku kopinatou nejčastěji v období od srpna do listopadu a to nejčastěji na louky, pastviny, sady a nebo parky. Často je najdeme v místech, kde roste Metlice trsnatá. Její výskyt je také běžný v příkopech u cest či silnic. S trochou štěstí na ni můžete narazit ve smrkových lesích, kde roste převážně na travnatých stanovištích.
Lysohlávka tajemná
Jedná se o druhou z dvojice nejčastějších lysohlávek v Česku. Někdy bývá dále rozlišována na varianty „česká“ a „moravská“. Prvním výrazným znakem od lysohlávky kopinaté je její typické modrání či zelenání plodnice, které se téměř okamžitě projevuje na poraněných místech.
Jak vypadá?
Její klobouk se liší velikostí. Dosahuje od dvou do pěti centimetrů ve své šířce. Z počátku je zaoblený a u dospělé houby prakticky plochý. Typická je hnědá barva a na okrajích klobouku má modrý nádech. Lupeny lysohlávky tajemné jsou velmi úzce spojené a v průběhu jejího růstu přechází barva ze šedé na purpurově hnědou, kde následně začne bělat. Třeň je dlouhý mezi pěti až deseti centimetry, to záleží na místě, ve kterém houba vyrůstá. Od toho se také odvíjí i zabarvení, které je v rozmezí plavě bělavé až hnědé.
Kdy a Kde hledat?
I přesto, že nese název tajemná, tak ji nejčastěji můžeme najít na místech dobře viditelných, kde se rozkládá dřevní hmota. Proto se často nachází u pařezů, větví anebo třeba u rozkládajících se stromů. Ideálním prostředím je také vysoká vrstva humusu, jako například podél cest nebo vodních koryt. Lysohlávku tajemnou můžeme najít v období od října do prosince.
Lysohlávka kopinatá
Klobouk
2 cm, kuželovitý se špičkou
Barva
Žlutá, šedá, žluto-hnědá
Třeň
2 až 10 cm
Lysohlávka tajemná
Klobouk
2 až 5 cm, oválný až plochý
Barva
Hnědá, modro-hnědá
Třeň
5 až 10 cm
Tagy: Psilocin – Psilocybin – houby – houbičky – lysohlávky – psychedelické houby – psychoaktivní houby – jak poznat lysohlávku – lysohlávky čr – spory hub – co je to lysohlávka – psychoaktivní houbičky – halucinogenní houby historie – halucinace – psychoaktivní látky – informace lysohlávky – jak poznat lysohlávku – houbičky účinky – prodej spory hub